Roheline vs. Punane laser

Viimasel ajal on hakatud meilt küsima rohelise kiirega lasernivelliire. Püüame juhtida tähelepanu järgnevatele faktidele, mida lasernivelliiride kasutajad tõenäoliselt ei tea ja millest müüjad ei soovi rääkida: 

1. Rohelise kiirega lasernivellid ei ole täpsemad. Vastupidi, rohelise kiirega lasernivelliiril on suurem risk olla ebatäpne, kuna nad tarbivad ca 2-4 korda rohkem voolu, pikemaajalise töö korral seade kuumeneb, mille tulemusena elektrooniliste loodide näidud muutuvad ja täpsus võib väheneda. Sellest järeldus: rohelise kiirega lasernivelliirid on pigem ebatäpsemad kui punase kiirega lasernivelliirid. 

2. Rohelise kiirega lasernivelliirid ei ole kitsama kiirega. Rohelise kiire diameeter on samuti 5mm nagu punasel laseril. Teravus sõltub läätsedest ja fokusseerimisest, mitte kiire värvusest. 

3. Rohelise ja punase kiire nähtavust ei saa võrrelda ilma tehnilise täpsustuseta. Üldiselt võrreldakse rohelise kiirega lasereid punase laseriga (klass 2), mille võimsus on alla 1mW. 
Tänapäeval pakutakse mitmeid erinevaid punaseid lasereid, mille nähtavus omadused on suhteliselt sarnased rohelise laseriga. 
NB! Kui kasutatakse vastuvõtjat, ei ole laseri värvusel mingit tähtsust. 

4. Rohelisel laseril on suurem energia kulu kui punasel. Punase laseriga nivelliiridel on kuni 4x pikem tööaeg ühe patarei- või aku- komplektiga. 

5. Rohelisel laseril on halvem temperatuuri taluvus. Rohelise kiirega lasernivelliir võib töötada hästi 0°C kuni +40°C-ni. Kõrgemal kui +40°C või madalamal kui 0°C võib laser lakata töötamast ja kiire nähtavus võib kaduda jäädavalt. Seega rohelise kiirega lasernivelliirid võivad probleeme tekitada Eestis talve perioodil. 

6. Rohelise laserdioodi kõrgem hind võrreldes punase laseriga. 

7. Rohelise kiirega lasernivelliirid on üldjuhul lühema töömaaga kui punase kiirega laserid.